0
+420 774 437 550 (Po-Pá 8-17 hod.)

Proč nakupovat u nás?

  • Odborné poradenství
  • Ochotná a vstřícná obsluha
  • Doprava od 0 Kč
  • Jsme na trhu více jak 15 let
  • Široký sortiment zboží
Doprava a platba


Praktické rady pro výběr koupelny, instalaci a údržbu

Instalace, údržba sprchový kout nebo vana

Co udělat než se vydáte vybírat vanu či sprchový kout.
Podle čeho vybírat sprchový kout či vanu? A jak je udržovat?
Jsou vany, které se vejdou i do menších koupelen?

1. prostorové možnosti koupelny
Než se vydáte vybírat vanu či sprchový kout, měli byste si především zjistit přesné rozměry Vaší koupelny.
Rozhodnutí, zda si do koupelny pořídíte vanu nebo sprchový kout, je však zcela na Vás. Někteří lidé dávají jednoznačně přednost sprchování, jiní, kteří vědí, že si relaxaci ve vaně nemohou odepřít, si zakoupí vanu. Dnes však již neplatí pravidlo, podle kterého se většina z nás řídila před deseti či dvaceti lety, a to, že do malé koupelny se vejde jedině sprchový kout.
Výrobci koupelnového zařízení v současnosti nabízí vany, které jsou svými rozměry přímo určeny především do menších a malých koupelen.

2. výběr sprchového koutu
Při nákupu sprchového koutu bude asi pravděpodobně záležet na tom, jak velký prostor máte v koupelně k dispozici a kde bude sprchový kout umístěn. Dle toho je nutné vybrat tvar sprchové vaničky (čtvrtkruhová, čtvercová, obdélníková, atd.), nebo nerezového sprchového kanálku, výšku sprchového koutu (běžně 180cm, ale i vyšší - např. 190 cm) a šíři vstupu. Některé dveře sprchových koutů se otevírají směrem do prostoru koupelny, takže budete muset počítat s několika centimetry navíc, abyste sprchový kout mohli pohodlně otevřít. Odlehčený design, méně profilů a více skla odpovídá posledním trendům v oblasti koupelny.
Lze říci, že všechny sprchové kouty mohou na první pohled vypadat stejně, ale jejich vlastnosti se samozřejmě mohou velice lišit.
Záležet by mělo i na kvalitě výplní sprchových koutů. Výplň z bezpečnostního skla ve sprchových koutech může být ošetřen speciální povrchovou úpravou Anticalc. Takto upravená skla odpuzují kapky vody, které hladce sjedou dolů, a ve vodě obsažené soli pak nemají dostatek času, aby se na skle usadily. Nemusíme se bát, že bychom tuto speciální ochrannou vrstvu rozrušili jinými čisticími prostředky, neboť je plně odolná vůči běžným přípravkům používaným na čištění oken a skel v domácnosti. Není však nezničitelná a alespoň minimální péči ji musíme věnovat.
Méně rozšířenou, ale velmi praktickou a cenově dostupnější variantou sprchových dveří je jejich použití u sprchové niky, neboli u vyzděného sprchového prostoru do tvaru U. Toto řešení umožňuje v koupelně vytvořit netradiční rozměry, např. 80x100/120 cm, které jsou daleko praktičtější a pro sprchující se osobu pohodlnější než obvyklé rozměry koutu (90x90 cm).

3. výběr vany
Při výběru vany si musíme ujasnit, z jakého materiálu by měla být vyrobena. V současné době je asi nejpoužívanějším materiálem akrylát. Oproti druhému nejčastějšímu materiálu - smaltu - má i řadu výhod – je teplý a velmi příjemný na dotek, odolný běžným čisticím prostředkům i kosmetickým přípravkům jako jsou spreje, řasenky, laky na nehty a další. Z technických předností jmenujme dobrou tvarovatelnost, nízkou hmotnost a vysokou nosnost.
Dalším důležitým faktorem výběru je bezesporu i místo a velikost prostoru, kde bude vana umístěna. V zásadě se naskýtají opět dvě možnosti – klasická nebo rohová vana.
Klasické nebo také standardní vany se vyrábějí v rozměrech od 70 do 80 cm šířky a 105 – 180 cm délky v nepřeberném množství různých variant.
Rohové vany se vyrábí nejen v rozměrech symetrických (např. 150 x 150 cm), ale i asymetrických (např. 70 x 150 cm). Právě díky asymetrii můžeme v koupelně ušetřit mnoho cenných centimetrů. Proto také bývají odborníky spolu s klasickými vanami doporučovány do menších koupelen.
Uživatelé akrylátové vany bezesporu ocení také ergonomicky tvarovaný čelní panel, sprchovou zástěnu, praktické sedátko, madlo k vaně, nebo do sprchy snižující riziko úrazu při vstupu a výstupu z vany.

4. instalace vany, vaničky, sprchového koutu
Správná instalace je jedním z předpokladů dobré funkčnosti sprchové vaničky, koutu či vany. Po špatné instalaci však může zákazník nabýt dojem, že si za své peníze koupil nekvalitní výrobek a svůj hněv pak směřovat na výrobce. Proto drtivá většina výrobců doporučuje samotnou instalaci nepodceňovat.
Obecně však platí, že při jakékoliv instalaci je především nutné dodržet přesný postup tak, jak je uveden v návodu, který k výrobku přikládá výrobce. Ten zpravidla také spotřebitelům doporučuje při instalaci užití vhodných materiálů (tmelů, lepidel).

5. údržba vany, vaničky, sprchového koutu
Kupujeme-li si do koupelny nějaké vybavení, vyžadujeme, aby bylo maximálně funkční a sloužilo nám co možná nejdéle, a také aby péče o něj byla pokud možno co nejméně náročná. Musíme však mít na paměti, že koupelna je díky velkým výkyvům teplot, vysoké vlhkosti vzduchu a působení různých chemikálií prostředím značně agresivním, takže základní péče o výrobky je nutná.
Čisticí prostředky, které pokud budou pravidelně a způsobem, který výrobce doporučuje používány, mohou přispět k výrazně delší životnosti vany či sprchového koutu a také větší čistotě ve vaší koupelně:
 
- Conditioner zabraňuje znehodnocení skleněných výplní sprchových koutů vodními sedimenty a obnovuje tak účinek ochranné vrstvy.
 
- Cleaner je určen především pro akrylátové vany, vaničky a výplně sprchových koutů a spolehlivě odstraňuje mastnotu a zbytky vodních usazenin.
 
- Desinfectant slouží k desinfekci povrchů van, vaniček i sprchových koutů a k údržbě hydromasážních systémů.
 
- další účinné přípravky k rozpouštění nečistot usazených v sifonech van, vaniček a umyvadel.
 
Základní pravidlo je nepoužívat na akrylátové vany, plastové výplně sprchového koutu, nebo lakované profily sprchových koutů
- čisticí písky nebo přípravky obsahující abrazivní složku
- rozpouštědla, tzn. aceton, nebo ředidla do barev
- prostředky používané k čištění nerezových povrchů nejsou vhodné na povrch chromovaný. Může dojít k zčernání chromovaného povrchu a tento "kouřový odstín" chromu už neodstraníte.
Kontakty

Koupelny - online
Opavská 298/124
Kravaře
747 21

+420 774 437 550
+420 558 843 590
info@koupelny-online.cz