Váš košík obsahuje
0 položek
o celkové hodnotě
0,- 

Úspora vody a enrgie

29.04.2010
Spotřeba energie pro přípravu teplé užitkové vody činí přibližně 25 % z celkové spotřeby energie české domácnosti.

Úspora vody a energie pro přípravu teplé užitkové vody a vody všeobecně.


Spotřeba energie pro přípravu teplé užitkové vody činí přibližně 25 % z celkové spotřeby energie české domácnosti.
Proto nám šetrné zacházení s teplou vodou může přinést výrazné úspory jak za energii, tak za vodu.

Ušetřit můžeme už správně nastavenou teplotou vody ohřívače, za optimální považujeme teplotu 60 °C.

Při ohřevu vody v ohřívači dochází ke zvětšování jejího objemu, což se projevuje kapajícím pojistným ventilem (jeho správná funkce). Takto nám může uniknout až 1 % z nahřívaného objemu. Instalací expanzní nádoby odstraníme problém kapajícího pojistného ventilu a zároveň budeme šetřit s vodou. Úspory budou vyšší při častějších a větších odběrech.

Důležitá je i vzdálenost odběrného místa od ohřívače vody, tepelné ztráty výrazně narůstají při vzdálenosti 2 m a více. Jestliže nemáme jinou možnost, věnujeme pozornost dobré izolaci trubek (zde opravdu platí – čím více, tím lépe).

Pákové baterie, které zkracují dobu potřebnou k nastavení požadované teploty vody, jsou přibližně o 40 % úspornější než normální baterie (při spotřebě energie pro ohřev teplé vody), nehledě na úsporu vody samotné.

Jestliže použijeme termostatické baterie, tyto úspory budou ještě vyšší. U tohoto typu baterií nastavíme požadovanou teplotu vody, a baterie pak automaticky míchá teplou a studenou vodu. V porovnání s pákovými ušetří termostatické baterie až 50 % vody.

Šetřit vodou nám také pomohou tzv. perlátory, kde je voda tekoucí z kohoutku promíchaná se vzduchem a tím se omezuje spotřeba vody.

Sprcha


Při sprchování je až 3× menší spotřeba teplé vody než při koupání ve vaně. To ovšem platí pro krátké pětiminutové sprchování.

Pro relaxační koupel při svíčkách je rozhodně úspornější vana, kde spotřebujeme méně vody než při dlouhém sprchování.

Použijte pro sprchu úspornou sprchovou hlavici, můžeme tím dále ušetřit až 30 % teplé vody.

Praní


Efektivně si vše rozvrhnout tak, aby pračka vždy byla plná, je základní pravidlo pro úsporu při praní prádla. Zapnout pračku plnou jen z poloviny svědčí opravdu o naší soutěživé povaze, kdy chceme mít i účty větší než náš soused.

Obecně pračky s předním plněním spotřebují 3× méně vody a energie než pračky s horním plněním podobných parametrů. Jejich pořizovací náklady jsou ovšem vyšší.

Rozhodující pro množství spotřebovávané energie je teplota vody při praní. Snížením teploty praní z 90 °C na 60 °C ušetříme kolem 25 % energie. A navíc podstatnou část prádla můžeme prát ve studené vodě.

Toaleta


Výrazné úspory vody na toaletě dosáhneme pomocí kombinovaného klozetu s duálním splachováním 6/3. Tímto systémem můžeme ušetřit oproti starému, jednoduchému, až 8 litrů na jednom spláchnutí, což je úspora vody pro čtyřčlennou rodinu až 24 000 litrů ročně.

Splachování kapesníčků, nedopalků a ostatních nepotřebných věcí, určitě není cesta k výhře bobříka ekologického chování. Kromě budoucích problémů v odpadním systému, je to zbytečné plýtvání vodou. Pořídit si menší odpadkový koš je daleko lepší řešení.

Protékající nádrž na splachování je velmi neúsporná, takto nám může protéci až 16 000 litrů ročně. A vlastně si toho vůbec nemusíme všimnout. Pro kontrolu stačí nakapat pár kapek potravinářského barviva do nádrže a pak počkat, jestli se barva objeví dole v toaletě.

Umyvadlo


Těsnost kohoutků je velmi důležitá, jedním „málo“ kapajícím kohoutkem (deset kapek za minutu) odkape asi 160 l vody za měsíc a jestliže jde o teplou vodu, je to ztráta i 11 kWh energie.

Již zmíněné perlátory nám pomohou snížit spotřebu vody. Je ovšem důležité zvolit si správný typ. V koupelně nám může stačit perlátor s průtokem 2–3 litry za minutu. V kuchyni budeme spíše potřebovat průtok 6–12 litrů za minutu, jestliže pravidelně plníme dřez vodou. Ovšem jestliže jsme zvyklí mýt nádobí pod tekoucí vodou, je lepší použít perlátor s průtokem 2–3 litry za minutu.

Při mytí, čištění zubů nebo holení pokud možno nenecháváme téci trvale teplou vodu.

Snad ani nemusíme připomínat, že rozmrazování jídla pod tekoucí vodou nám určitě zvýší konečnou částku za energii a vodu, určitě lepší způsob je rozmrazování jídla v ledničce.

Nádobí


Spotřeba teplé vody
při mytí nádobí pod tekoucí vodou je minimálně 3× větší oproti mytí nádobí v uzavřeném dřezu.

Úsporná myčka nádobí ušetří v porovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou až 60 % vody a přibližně stejně tolik energie. Ale i velmi úsporná myčka spotřebuje alespoň dva plné dřezy vody. Stejně jako u pračky, tajemství hospodárného chování spočívá ve spouštění jen plné myčky.
Obecně myčky pro více sad nádobí jsou efektivnější.

Zdroj: Družstevní závody Dražice-strojírna, s.r.o.

KATEGORIE
Nejprodávanější

Náhradní mosazný pant 1ks

Úchyt - pant WC sedátka. Náhradní díl pro WC sedátka.
 
Kód: PANT/MOSAZ
Cena s DPH: 198,- 

Šroubovací panty pro WC sedátko ANITA SoftClose

Nerezové šroubovací panty pro WC sedátko ANITA.
 
Kód: 1703-HS05
Cena s DPH: 198,- 

Splachovací nádržka univerzální Alca Uni Dual

Splachovací nádrž závěsná na zeď. Dual - dvojí splachování. Pro instalaci nízko, nebo vysoko.
 
Kód: A93
Cena s DPH: 761,- 

Splachovací nádržka včetně mechanismu, boční,...

Splachovací nádrž boční napouštění, duální splachování 3/6 litrů. Splachovač nízkopoložený, kompletní pro WC mísy...
 
Kód: T1801-S
Cena s DPH: 590,- 
Platební metody
Naši partneři
Akční nabídka
Mohlo by vás zajímat
Kontakt: (+420) 774 437 550, 558 843 590, info@koupelny-online.cz

Koupelny-online.cz - koupelny, sanitární technika a topení. Prodáváme vodovodní baterie, umyvadla, WC mísy, vany, sprchové kouty, umyvadla, WC mísy, klozety, sprchové vaničky, sprchové nerezové kanálky, koupelnový nábytek, koupelnové doplňky, kotle, ohřívače vody, radiátory, Laufen, Jika a další sanitární techniku pro Vaše koupelny a domácnosti.statistics NetDirect